Monitoroztassa testét egy eredményesebb sportolásért. Nem tudja miért nem fejlődik izomzata, miért nem jönnek sporteredményei? A testömeg összetétel Tanita professional-nal történő meghatározása ezekre a kérdésekre ad választ.
A testtömeg összetétel pontos analízise segít megérteni, hogy mi történik a testünkön belül. Az adatok kg-ban és százalékban nyújtanak egyértelmű képet a testzsírról, izomtömegről, teljes testvíz mennyiségéről és ezen adatokon keresztül a felhasználó egészségi és fittségi állapotáról.
Ezen értékek ismerete segíthet a súlyproblémák megoldásában, a személyre szabott edzésterv és életmód program kialakításában. A szegmentális mérés részletes információkat ad a végtagokról külön-külön és a törzsről. A teljes test analízist 30s alatt végzi el a gép. A mérés a legújabb több frekvenciás BIA (Bioelectrical impedance analysis) technológiát használja. Ez a következőkön alapul: 100 kHz-nél alacsonyabb frekvenciájú elektromos áram nem tud áthaladni a sejtmembránon, csak a sejten kívüli folyadék mennyiségen (ECW). A 100 kHz-nél nagyobb frekvenciájú áram áthatol a sejtmembránon és keresztül áramlik a sejten, ezáltal alkalmassá válik a teljes testvíz mennyiség mérésére (TBW). A két adat különbségéből meghatározható a sejtek tényleges folyadék tartalma (ICW), így segíthet megállapítani például ödéma jelenlétét adott végtagban. Az edzést végző ember motivációja és mozgásprogramjának hatékonysága növelhető, ha edzése során nyomon tudja követni test zsír és izomtömeg alakulását.
Mi az, amit mérünk?
Test zsírtartalma:
- Az egészséges test egyik legfontosabb mutatója. Egy fogyókúránál hiába mennek lefele a kilók, ha a testzsír-százalék nő. Ebben az esetben a szobamérlegen mutatott kg csökkenése csak az izomtömeg veszteségének mutatója lesz.
- Természetesen a test zsírtartalmára nem csak mint ellenségre kell gondolni. Számos fontos funkciója van mint például: védi a belső szerveket, részt vesz a test hőmérsékletének szabályozásában és tárolja a vitaminokat. Ezért célként az egészséges szintre csökkentését kell kitűznünk magunk elé, nem pedig a teljes eltüntetését!
- Optimális esetben férfiaknál 13-24%, nők esetében 22-31%.
- Sportolóknál az “American College of Sport Medicine” ajánlása szerint az optimális testzsír arány férfiaknál: 11 – 17 %, nőknél 19 – 22 %. A 3% alatti érték férfiaknál illetve a 11% alatti érték nőknél ugyan úgy egészségtelen, mint a 20 illetve 30 % feletti érték.
Izomtömeg:
- Az izomzat a test súlyának akár 40%-át is kiteheti, sportolóknál azonban az 50%-ot is elérheti. Feladata a test mozgatása, szervek működtetése, szövetek, csontok védelme.
- A rendszeres mozgás elengedhetetlen izomtömegünk megtartásához. Ezen mérés segítségével megfigyelhetjük, hogy a választott mozgásformánk mennyisége és intenzitása megfelel-e kitűzött céljaink eléréséhez, legyen az élsport vagy fogyókúra.
Test folyadéktartalma:
- Testtömegünk kétharmadát szervezetünk víztartalma teszi ki. A víz fontos szerepet játszik szervezetünk működésében: tápanyagokat szállít a sejtekhez, és eltávolítja a felesleges anyagcseretermékeket, szerepet játszik az optimális fizikai és szellemi teljesítmény fenntartásában.
- Egy újszülött 72%-ban, egy felnőtt ember 60%-ban, egy idős szervezet pedig 50%-ban tartalmaz vizet. Egy férfi testének folyadéktartalma néhány százalékkal magasabb, mint egy női testé. Ezen értékek a következőképpen oszlanak meg: 2/3 rész sejteken belül (ICW), 1/3-a sejteken kívül (ECW), vér és nyirokfolyadék formájában található meg.
Testtömeg index (BMI – Body Mass Index)
- Ez egy statisztikai mérőszám, mely a testtömeget veti össze a testmagassággal.
- Ez nem a tényleges testzsír-százalékunkat mutatja, de segítséget nyújt az elhízás mértékének és egészségre gyakorolt hatásának meghatározásában.
- A határértékek függnek az életkortól, nemtől és aktivitási szinttől. Ezért az értékeket mindig egyénre mérten kell vizsgálni, az általános táblázatok csak az iránymutatásban segítenek.
Visceralis zsír – Hasüregi zsír
- A visceralis zsír a hasüregünkben található létfontosságú szerveket veszi körül, és aktív szerepet játszik az anyagcserében és a szervek védelmében, de túlzott mennyiségben egészségügyi gondot is okozhat.
- A megnövekedett visceralis zsír mennyisége kockázati tényezőt jelent a szív- érrendszeri betegségekben (magas vérnyomás, trombózis, stroke), 2-es típusú cukorbetegségben, valamint okozhatja a vastagbél és az artériák falának gyulladását.
- A testsúly csökkenésével és a megfelelő étrend kialakításával csökkenteni tudjuk ennek a rejtett zsírtartaléknak is a mennyiségét. Azonban fogyókúránkat nagy körültekintéssel végezzük, hogy eredményeink tartósak maradjanak. Professor David Haslam belgyógyász aki az Egyesült Királyság elhízás elleni országos fórumának elnöke a következőkre hívja fel a figyelmet: „A leadott súlyt újra és újra felszedjük, ráadásul a visszahízott zsír egy része viscerális zsírként rakódik le.” Ne fogyókúrát válasszunk tehát, hanem új, egészséges életmódot!
Az alapanyagcsere energiaigénye (BMR):
- Az alap anyagcsere azt az energia mennyiséget mutatja meg, melyet a szervezet nyugalmi állapotban, egy nap alatt felhasznál az életfunkciók (légzés, keringés, testhőmérséklet, emésztés, kiválasztás) fenntartásához.
- Több tényező is befolyásolja az alapanyagcsere energia igényét, mint például: kor, nem, zsírmentes testtömeg, magasság, edzési szokások, testhőmérséklet (lázas állapot), alvás, hormonális változások.
- Ezen érték nagy jó útmutató az egyénre szabott edzésterv és diétás módszer kiválasztásában.